FAZLA PROTEİN TÜKETİMİ VE 7 ZARARI

Bu yazıda sizlere fazla protein tüketimi ile ilgili herkesin kolay kolay söyleyemeyeceği 7 açıklamadan bahsedeceğim. Protein tozu, özellikle satıcısı için dünyanın en zararsız maddesidir. Çoğu insan protein tozunun zararı denildiğinde olumsuz bir ön yargıyla konuya yaklaştıkları için protein tozu kullanan kişiler ister itemez savunmaya geçer ve protein tozunun hiçbir zararı yokmuş gibi davranırlar. Bu bilinçsizliktir ve fazla protein tüketimi zarar verebilir. Tabi ki normal kullanımda hiçbir zararı yoktur. Antrenmana da uygun bir kullanım olduğu zaman performansı arttıran ve kas gelişimini destekleyen bir takviyedir. Bunu da zaten ilgili kişiler bilir. Protein tozu tıpkı diğer her şey gibi fazlası kullanıldığında vücuda zarar verebilir.

Protein kas inşaası için en gerekli besindir. Gerekli protein alımını başlarken çok önemlidir. Ama çok fazla alırsan ne olur ?

Protein tehlikeli bir madde değildir, ancak fazla protein tüketimi sonucunda bazı problemler yaratabilir. Bunlardan bazılarını aşağıda maddeler halinde açıklayacağız.

FAZLA PROTEİN TÜKETİMİ  ZARARLARI

  1. Kilo almak. Aşırı protein tüketimi vücutta yağ olarak depolanabilir.
  2. Bağırsaklarda tahriş. Fazla protein tüketimi özellikle bağırsaklarda kabızlık, ishal ve gaz ile ilgili durumlar oluşturabilir.
  3. Dehidrasyon. Uzmanlar, 100 gram protein için 2 litre su içmeyi önermektedir.
  4. Karaciğer enzimlerinde artış.
  5. Beslenme eksikliği. Sadece protein alımına odaklanan kişiler diğer besin gruplarını gözardı ederek yüksek protein diyetine neden olur. Diyet yaparken dengeli ve besleyici olduğundan emin olarak yapın.
  6. Kalp hastalığı riski. Bu biraz yanıltıcıdır. Sağlıklı yapılan yüksek protein diyetleri kalple ilişkili değildir. Ancak sağlıksız yağ ve protein kaynaklarından besleniyorsanız kalp hastalığı tabiki artacaktır.
  7. Böbrek problemleri. Yüksek protein ve düşük karbonhidrat diyeti uzun süreli yapılması böbreklere zarar verdiğini düşünüyorum ancak bunun hakkında araştırma yapmak gereklidir.

Bu listeki protein aşırı tüketiminin yan etkilerini gördükten sonra proteinden kaçınmam lazım zararlı gibi şeyler aklınıza gelmesin. Bu yan etkilerin çoğu dengesiz beslenme ve dehidrasyon ile birleştiğinde aşırı protein diyeti ile ilişkilidir.

Ortalama bir kişinin vücut ağırlığının her kilosu için yaklaşık 1-5,2 gram protein gereklidir. Sık sık ve yüksek yoğunlukta spor yapan kişiler ise bu gramajı aşabilir.